×LETOŠNÍ SBĚRY JAHOD 2022 JSOU UKONČENY
Jahody_FB1.jpg

Pěstování jahod

JAK PĚSTOVAT JAHODY

Frigo sadba, moderní způsob pěstování jahod.

 
Co je to frigo sadba? Frigo sadba je odborný termín pro chlazenou sadbu. Jedná se o sazenice, které jsou vydobyté ze země v prosinci, kdy se v rostlině vytvoří dostatečná zásoba škrobových látek. Sazenice jsou bez listů (jedná se pouze o mohutný kořenový systém s kořenovým krčkem). Následně jsou rostliny zabaleny do neprodyšné fólie, aby se zabránilo vysychání , a jsou v bednách uloženy do chladícího boxu.
Frigo sazenice

Frigo sazenice

Sazenice je bez listů a s bohatým kořenovým systémem.
Zde jsou uchovány při teplotách -1°C až -2°C v závislosti na odrůdě. Tímto způsobem mohou být skladovány bez problému až do termínu výsadby. Jestliže rostliny roztály na dobu delší než 24 hod. nelze je již znovu zmrazit, ale pouze zchladitna teploty těsně nad 0°C a doba skladování je omezena na 1-2 týdny.
jahody pestovani jahod.png
Informace, které zadáte do tohoto formuláře, budeme zpracovávat za účelem zasílání obchodních sdělení a podle Zásad zpracování osobních údajů.
Knihu Vám elektronicky zašleme do dvou dnů
Termín výsadby je od počátku dubna až do konce června. Frigo sadbu můžeme sázet na černou fólii nebo přímo na pozemek. Rostliny vysazujeme do dobře prokypřené a vlhké půdy, nejlepší je pozemek před výsadbou zrotavátorovat alespoň do hloubky kořenů (10-15cm). Nejvhodnější je nové sazenice vysadit na slunný pozemek, kde čerstvý hnůj či kompost leží již druhým rokem. Vhodnou předplodinou jsou brambory, řepa, rajčata či hrášek. Při výsadbě musí jít kořeny rovně dolů a kořenový krček musí zůstat nad zemí. Okolí rostliny je potřeba řádně přitlačit, aby nedocházelo k obnažení vrchní části kořenů a následnému vysychání. Během dvou až tří týdnů po výsadbě je nevhodné přihnojování, protože by se mladé kořínky sazenice poškodily (popálily).
Sázení jahod

Sázení jahod

Špatně a správně zasazená jahoda
Výhodou frigo sadby je lepší ujímání i při vyšších teplotách a při menší závlaze (rostliny nemají listy, nevyžadují tolik vody). Další výhodou je fakt, že jsou k dispozici pro výsadbu během celého vegetačního období (nejsme odkázáni na počasí). Po výsadbě roste sazenice velmi rychle , protože mají k dispozici mnoho zásobních látek potřebných pro růst. V rostlinách se ukládá škrob, aby přežily zimu, je-li rostlina vydobyta ve správnou dobu, disponuje v době výsadby větším růstovým potenciálem než běžná rostlina právě vydobytá z půdy a ihned přesazená.

Po 2 - 4 týdnech, v závislosti na termínu výsadby, rostliny začínají kvést. V případě, že má rostlina dostatek vláhy a živin, můžeme nechat plody dozrát. V opačném případě je lepší květy vyštípat. Dobrou péčí po výsadbě nám sazenice v prvním roce oplatí 50 - 100g jahod. Plody jsou menší, ale velmi aromatické. Výnos je v prvním roce asi pětinový než bude v letech následujících, kdy můžeme počítat s 300 - 600 g jahod na sazenici, v závislosti na odrůdě. Během léta rostlina vytvoří krásné a velké keře. Celkově lze frigo sadbu doporučit jako moderní a profesionální způsob výsadby jahodníku.

 
Požadavky jahodníku na stanoviště. Jahodník snáší nejrůznější půdní podmínky. Zcela nevhodné jsou půdy studené, jílovité nebo zamokřené. Nejvhodnější jsou půdy hlinitopísčité, humózní a dobře zásobené vláhou. Velkou výhodou frigosadby je to, že se sází na jaře a tím nehrozí vymrznutí sazenic. Rostlina má delší vegetativní období pro zakořenění, proto nedochází k takovým ztrátám jako u klasické výsadby na podzim. Co se týče způsobu výsadby, je možné sázet do jednořádků (šířka řádku 20 - 25 cm a vzdálenost sazenic 20 - 25 cm) i dvouřádků (šířka řádku 50 - 55 cm a vzdálenost sazenic 30 cm) viz. obrázek.
Způsob výsadby

Způsob výsadby

Systém jednoho a dvouřádku jahod
 
Lámete si hlavu nad tím jak založit záhon a pěstovat jahody? Už nemusíte. Stáhněte si naší e-knihu a zjistěte jak pěstovat vlastní slaďoučké jahody.
Stáhnout

Pěstitel
Josef Ondráček
Mob
.:
 +420 723 283 754
www.jahodyondracek.cz
info
@jahodyondracek.cz

Otevírací doba
Pondělí 8:00-17:00
Úterý 8:00-17:00
Středa 8:00-17:00
Čtvrtek 8:00-17:00
Pátek 8:00-17:00
Sobota 8:00-17:00
Neděle 8:00-17:00
PočasíName
Email
Comment
Or visit this link or this one